VÝBĚR MATERIÁLU PRO STYLOVÉ KUCHYNĚ

Stylové kuchyně mohou být vyrobeny z mnoha různých materiálů a přitom můžou mít podobný vzhled . Věnujte prosím trochu času výběru materiálu ..


MATERIÁL KORPUSU (SKŘÍNĚK) :

- laminovaná dřevotřísková deska
- masivní dřevo


- laminovaná dřevotřísková deska . Nejběžnější materiál na korpusy kuchyní. Hrany olepené hranou z ABS plastu který dobře chrání toto citlivé místo. Nejslabší použitelná možná tloušťka laminované dřevotřískové desky  je 18mm , tloušťky pod 10 a 16mm nejsou dostatečné pro dlouhodobé fungování nábytku. Proto je k nábytku z nábytkových řetězců vždy v návodu instrukce na pravidelné  dotahování spojů, odpovědnost za poddimnezovaný materiál se přesouvá na zákazníka a jeho případnou nedůslednost.
- masivní dřevo . Dřevěný korpus může být vyrobený z biodesky ( třívrstvá masivní klížená deska ) nebo  jako klasická rámova konstrukce nábytku z dob našich prababiček. Výhodou celodřevěných korpusů je životnost mnoha generací které dřevotřísková deska nemůže konkurovat. Pro ekologicky založené jedince je hlavní výhodou absence průmyslových lepidel .Bohužel všechny pozitiva jsou vyváženy relativně vysokou cenou začínající na částce 25tisíc kč/bm kuchyně. Je to ale doopravdy relativní protože samozřejmě při použití kvalitního masivního dřeva a množství práce vznikne výrobek který má dlohodobě vysokou hodnotu.

- dýhovná dřevotříska.

MATERIÁL DVÍŘEK :

- MDF desky s pigmentovým lakem
- fóliovaná dvířka - postforming
- masivní dřevěná dvířka


- MDF deska s pigmentovým lakem . Nejběžnější řešení rustikálního vzhledu kuchyně -rychlé řešení . MDF - střednětlaká lisovaná dřevovláknitá deska
je vyfrézována na CNC stroji kterým je naznačeno v ploše dvířek členění podobné masivnímu nábytku a poté se dvířka nastříkají pigmentovým lakem ( bílá , vanilka ,pastelově šedá , zelená ..) .Odstín , lesk nebo mat dle výběru zákazníka. Nevýhoda tohoto řešení je to že tato dvířka vypadají příliš dokonale absencí nepravidelností a vad masivního dřeva a jde pouze o styl venkovského nábytku , lakovaná MDF dvířka působí většinou nepatřičně v historických rekonstrukcích.
- fóliované dvířka - postforming .Byl populární v 90.letech. Na vyfrézované dvířka je z jedné strany přitavena termoplastiká fólie v dřevodekoru nebo barvě. Bohužel ale dochází časem u většiny zákazníků k odlepení této fólie vlivem působení vysoké vlhkosti. Toto se projevujemaximálně  do 8 let ale ojediněle do 2 let zákonné záruky což nelze už u výrobce reklamovat a hlavně vždy je na vině vysoká vzdušná vlhkost což je samozřejmě v kuchyni normální i když odporující ČSN. Proto tyto dvířka rozhodně nedoporučujeme.  Naprostá většina řetězců a truhlářství které neovládají řemeslo tj. práci s masivním dřevem nutí zákazníky do fóliovaných dvířek ale od nás to vážně nečekejte. Montovna nejsme.
- masivní dřevěná dvířka . Když rustikální kuchyň tak s dvířky z masivního dřeva. V případě že budete chtít dvířka hladké ( typ RK 1 ) tak je možno zvolit biodesku , v případě klasických rámových dvířek můžete zvolit tloušťku dvířek 20mm u dvířek s plochou výplní ( typ RK 2 ) nebo 25mm u dvířek s výplní profilovanou ( typ RK 3 ). Samozřejmostí je široký výběr dřevin - smrk , modřín , dub - výběr možností druhu povrchů  a povrchových úprav např. kartáčování , moření , patiny , bělení dřeva , lakování a olejování . Dřevinu buk nedoporučujeme z důvodu tvarové nestálosti a borovici z důvodu problematické povrchové úpravy - žloutnutí nátěru.

MATERIÁL PRACOVNÍ DESKY :

- masivní pracovní deska
- laminovaná dřevotřísková pracovní deska
- kamenná deska
- umělý kámen
- kompozit


- masivní dřevěná deska. Masivní dřevěná pracovní deska dokáže dodat rustikálnímu interiéru teplý dotyk a zdá se že ke stylové kuchyni samozřejmě patří ale má to bohužel své ale. Prvním a největším záporem masivních desek je jejich neodolnost vůči provozu v kuchyni. Je jedno zda je pracovní deska olejovaná nebo lakovaná , z našich zkušeností je jednoznačné že není možné docílit celoživotního vzhledu tzv. jako nová. Škodí ji teplo , olej , barviva v potravinách , voda...  Samozřejmě pro nás jako výrobce je dřevěná deska výborná zpráva , přidaná hodnota maximální protože desku vyrábíme a nenakupujme , v rámci záruky se její citlivost na poškození neprojeví a když tak je to běžné opotřebení provozem což není možné reklamovat ale upřímně - DŘEVĚNÁ DESKA POUŽÍVÁNÍM TRPÍ  , a to ne málo . Internet je plný videí jak je olejovaná nebo lakovaná deska odolná vylitému vínu nebo červené řepě díky super-hyper kvalitnímu nátěru ale je to zavádějící protože vždy jde o plochy čerstvě natřené a ne měsíce a roky používané kde jsou mikro nebo i makro škrábance a poškození kudy tyto tekutiny na běžně používané desce proniknou do podkladu. Samozřejmě masivní desku lze obrousit ale levné to zcela není ( demontáž dřezu , baterie ) . Pokud vám ale drobné stopy užívání a časem získaná patina nevadí a naopak ji vítáte tak blahopřejeme - jste ideální zákazníci na masivní dřevěnou pracovní desku. Z tuzemských dřevin lze použít pouze dub , buk je objemově nestabilní a bouřlivě reaguje na vlhkost což je v kuchyni velký problém . V obchodech často potkáte masivní pracovní desky z tzv. cinkované ( délkově napojované )  desky s tím že tato deska se nekroutí. Bohužel to je lež a důvodem prodeje pracovních z napojených krátkých špalíků je pouze snaha zpracovat vše . Na kvalitním nábytku nemá cinkovaný spoj co dělat a na našem nábytku takové spárovky nenajdete . 


- laminovaná dřevotřísková deska . Nejběžnější řešení pracovních desek kuchyní je dřevotřísková deska v tloušťce 28 -50 mm která je z pracovní plochy pokrytá vysokotlakým laminátem ( za vysokého tlaku lisovaným dekoračním papírem na umakartové desce napuštěným a krytým melaminovou pryskyřicí zajištující odolnost povrchu ). Tento povrch je zcela odolný vodě , pádu běžný předmětů bez ostrých hran a otěru.  Povrch není odolný nožům a jiným ostrým předmětům. Na laminovanou pracovní desku není vhodné odkládat přímo horké hrnce , krátkodobě to vydrží ale může po čase dojít k zhnědnutí vrchní vrstvy melaminové pryskyřice. Za co více sbírá body laminátová pracovní deska za odolnost , horší to je s výběrem dezénů. Výběr je sice obrovský ale poměrně velká část působí poměrně uměle a samozřejmě tomu odpovídá i cena. Populární dezény začínají na 2 x vyšší ceně než běžné. 

- kamenná pracovní deska .  Oblíbenost kuchyňských desek z přírodního kamene v posledních letech dramaticky vzrůstá. Dříve byly kuchyňské desky z kamene výsadou bohatších vrstev, dnes už si kamenné pracovní desky může dovolit téměř každý majitel domu.

Žula si právem získala své místo v kuchyni. Žulové kuchyňské desky se staly populární pro jejich trvanlivost, odolnost a krásný design.

Kuchyňská deska z přírodního kamene vydrží i několik generací ale jako vše má i kámen své zápory. Prvním z nich je sklon k tvorbě  skvrn a proto je nutné jednou za čas opakovat impregnaci. Z kamenných desek je velký výběr ale nejpopulárnější je granit ( žula ) který je poměrně málo nasákavý. U kamene je velký výběr úpravy povrchu - dřív nejběžnější leštěný povrch má nevýhodu v tom že na něm je patrný každý otisk. Proto jsou dnes běžně  dostupné i jiné povrchy jako jemně broušený , kartáčovaný nebo dokonce opalované. To co může kamennou pracovní desku podstatně prodražit je opracování které je velice náročné.Proto například chcete-li si pořídit za rozumné peníze kamennou pracovní desku v rustikální kuchyni , je vhodné použít nástěnnou vodovodní baterii a např. keramický dřez který je zároveň s deskou a deska se pouze přeruší a není potřeba do ní vyřezávat otvory.

 

- umělý kámen .  Umělý kámen tvoří jemně mletý minerální prach a malý podíl pojiva - pryskyřice , případně pigmentu.Tím  získáte perfektní vlastnosti bez konkurence : Integrovaný dřez z jednoho materiálu - žádný tmel a spáry  , pracovní deska z jednoho kusu - žádné problematické spoje , povrch odolný ostrým předmětům, horkým předmětům atd. Umělým kámen má jen jediné negativum a to je cena. Není vůbec nic výjimečného když pracovní deska do kuchyně stojí tolik co nový malý automobil. Také se vždy vyrábí unikátně  na zakázku , nejedná se o velkoobchodní zboží

HOW YOU CAN HELP

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

WE NEED YOUR HELP

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me to add your own content and make changes to the font. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

PRACOVNÍ DOBA,KONTAKTY :

Pondělí -pátek 8:00 - 16:00

Po předcházející dohodě i kdykoliv mimo pracovní dobu.

Telefon : 775 040 370

E-mail:  libor.suchanek@truhlarstvisuchanek.cz

SÍDLO FIRMY:

Ohaře 58,
281 30 Ohaře D11-exit 50

GPS: 50.0976353N, 15.2968483E

Tel. : 775 040 370

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ:
  • Grey Facebook Icon

© 2016 Libor Suchánek