April 18, 2019

April 30, 2017

February 23, 2017

Please reload

Recent Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Featured Posts

Masivní rustikální trámový strop ..... aneb příběh o cestě dřeva 1.

August 21, 2017

Cesta k trámovému strupu začala jak jinak než v lese. V listopadu rok před realizací jsme objednaly u Školního lesního podniku v Kostelci  dvě nákladní lesní Tatry kulatiny potřebného průměru a nechaly odvést na pilu . A proč právě smrky z ŠLP v Kostelci nad Černými lesy ? Kostelec leží 30 km západně od Kolína v nadmořské výšce kolem 400 m.n.m. + ,  a jak název města napovídá, okolo jsou husté, jehličnaté lesy  s pověstnou vysokou kvalitou smrkového dřeva. 

Následoval pořez na speciální pásové kmenové pile z důvodu přesnosti a kvality povrchu. Tak vzniklo 35 ks budoucích stropních trámů o rozměru 300 x 270 x 6000 mm a z bočního řeziva a kulatiny menšího průměru se nařezaly fošny tl. 40 mm určené na pohledový záklop trámového stropu.

Toto vše se odehrálo v zimě jako v dobách starých mistrů tesařů .V zimě je totiž  doba vegetačního klidu stromů kdy je v dřevu minimálně vody a živin a dřevo má tudíž delší životnost a méně pracuje. Potom už zbývalo pouze počkat rok do další zimy z důvodu pozvolného vysušení trámů . To se díky nadmíru  přejícímu počasí podařilo a v říjnu následujícího roku už stačilo pouze nechat trámy a fošny na záklop minimálně uměle dosušit v počítačem řízené teplovzdušné sušárně.

Dalším krokem byla doprava materiálu na stavbu a příprava naší malé mobilní truhlárny. V tomto případě to bylo nevyhnutelné, protože hmotnost jednoho trámu byla více než 170 kg a jakákoliv zbytečná doprava a manipulace by zakázku zbytečně prodražovala a ztěžovala.
Každý trám se 8 x strojně hobloval z důvodu křivosti v tak velké délce a navíc se ještě 2 x každá plocha brousila - 1 x zrnitostí P 80 a 1x zrnitostí P 120 . Pro představu to znamená, že jsme za týden v rukách odnosily více než 60 tun materiálu. Zaslouženou odměnou nám byl pohled na vyrovnané hráně na montáž připravených stropních trámů.

Trámy byly impregnované štětcem biocidním nátěrem Lignofix I-Profi-OH od Kolínské firmy STACHEMA .Právě STACHEMA jako jediná z ČR prodává biocid na bázi lihu a tudíž není problém s nátěrem v teplotách těsně nad nulou ,nemá negativní vliv na stálobarevnost dalších nátěrů a díky lihové bázi proniká mnohem hlouběji než voda. Většina rádoby profesionálů používá koncentráty z hoby obchodů ředěné vodou, ale je to z důvodu ceny. Zelené a ani hnědé barvivo ale ochranu dřeva neřeší . V našem případě bylo důležité perfektní zaschnutí , hloubka impregnace a účinek nátěru.

Montáž trámů probíhala pomocí jeřábu AD 08 na podvozku Pragy V3S ,která dokáže projet i do velice úzkých míst a jeho služby často a rádi využíváme na montáže těžších konstrukcí.

Po montáži jsme navlékly na stropní trámy ochranné návleky z fólie, které chrání trámy před povětrností a na trámy jsme nainstalovaly podlážky ,tak aby mohly zedníci dozdít půdní nadezdívku a bylo možné dokončit střechu.

 
V okamžiku kdy byla dokončená střecha byl položený záklop z fošen, které jsme vy-hoblovaly na dílně. Fošny záklopu jsou široké 17-25 cm tak ,aby jejich šířka byla přiměřená vzhledově k stropním trámů. Pro zpevnění záklopu mají klasické pero a drážku a mírně zkosenou hranu. Na záklopu je celoplošně položená parotěsná fólie která zabraňuje prostupu vodní páry do minerální izolace 30 cm  ,která je vložená do žebrované konstrukce z konstrukční OSB desky. Celá plocha půdy je uvažovaná jako užitná a pochozí.  Část stropních trámů je natřená bílím voskovým olejem značky OSMO a část bílou olejovou barvou ( anglický způsob ). Fošny záklopu jsou vždy natřené bílým lazurovacím lakem.